Zgłosiliśmy się do doradcy lub pośrednika kredytowego i otrzymaliśmy przygotowane specjalnie dla nas oferty kredytowe. Co dalej? Odpowiadamy.

Jak wygląda proces po otrzymaniu kredytu?

Po otrzymaniu ofert klient sam porównuje przygotowane warianty przez eksperta, takiego jak np. CityFinance. Na ich podstawie wybiera ofertę najkorzystniejszą dla siebie. Następnie doradca lub pośrednik kredytowy umawia kredytobiorcę na spotkanie z doradcą banku w celu podpisania wniosku kredytowego. Termin najczęściej są ustalane na konkretny dzień i godzinę tak, aby klient nie musiał czekać w kolejkach i mógł zaoszczędzić swój cenny czas.

Ile czasu będziemy czekali na przedstawienie ofert przez pośrednika?

Pośrednik lub doradca kredytowy to ktoś, kto pomoże nam w znalezieniu najlepszej dla nas oferty kredytowej. Ktoś taki przeanalizuje dla nas oferty różnych banków i znajdzie dla nas taką, która będzie dla nas najbardziej korzystna. Dzięki temu dowiemy się, w jakim przedziale cenowym możemy się poruszać, a także dowiemy się, jak wygląda procedura bankowa. Ten etap zajmuje około od jednego dnia do tygodnia.

Kim jest doradca kredytowy i czym różni się od pośrednika kredytowego?

Doradca kredytowy to osoba, która udziela osobie zainteresowanej wzięciem pożyczki lub kredytu wszelkich informacji na temat kredytów, zasad ich udzielania, warunków, które musimy spełnić, a także prawa z zakresu bankowości czy kredytów.

Doradcą kredytowym może zostać osoba, która uzyska zezwolenie od Komisji Nadzoru Finansowego. Dodatkowo musi być ona zarejestrowana w rejestrze doradców oraz opłacać ustaloną składkę.

Pośrednikiem kredytowym natomiast nazywa się osobę fizyczną lub prawną, która nie działa w charakterze kredytodawcy i która w ramach wykonywanej przez siebie działalności handlowej, gospodarczej lub zawodowej za wynagrodzeniem w formie pieniężnej lub każdej innej uzgodnionej formie korzyści finansowej:

  • przedstawia lub oferuje konsumentom umowy o kredyt,
  • udziela konsumentom pomocy podejmując w związku z umowami o kredyt prace przygotowawcze,
  • zawiera z konsumentami umowy o kredyt w imieniu kredytodawcy.

Według ustawy o kredycie konsumenckim jest to przedsiębiorca inny niż kredytodawca, który w zakresie swojej działalności gospodarczej lub zawodowej uzyskuje korzyści majątkowe, w szczególności wynagrodzenie od konsumenta, dokonując czynności faktycznych lub prawnych związanych z przygotowaniem, oferowaniem lub zawieraniem umowy o kredyt. Aby zostać pośrednikiem kredytowym niezbędne jest zdanie egzaminu państwowego.

O czym trzeba pamiętać przy wzięciu pierwszego kredytu?

Jeśli to nasz pierwszy kredyt, to przed złożeniem wniosku warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań:

  • Czy stać mnie na kredyt?
  • Jaka jest moja historia kredytowa?
  • Może powinienem skorzystać z pomocy eksperta?

Jeśli jesteśmy pewni, że kredyt jest nam potrzebny, przede wszystkim powinniśmy dokonać pewnych obliczeń, które dadzą odpowiedź na pytanie: czy stać mnie na kredyt.

Musimy policzyć swoje wszystkie wydatki w skali miesiąca, tzn. koszty utrzymania siebie bądź całej rodziny - jeśli już ją mamy - wszelkie zobowiązania takie jak opłaty za mieszkanie, abonamenty, inne kredyty lub pożyczki. Znając całkowite miesięczne wydatki, będziemy w stanie ocenić czy miesięczne dochody są wystarczająco wysokie na podjęcie jeszcze jednego zobowiązania. Niestety zadłużenie ponad miarę może mieć bardzo poważne konsekwencje.

Bank również dokona takiej analizy, czyli policzy naszą zdolność kredytową. Trzeba jednak pamiętać, że instytucje finansowe poza analizą ilościową, biorą pod uwagę również inne czynniki, takie jak wiek, wykształcenie, stan cywilny, rodzaj umowy na podstawie której otrzymujemy wynagrodzenie. Dodatkowo, bank sprawdzi czy wcześniej korzystaliśmy z kredytów, a jeśli tak, to czy spłacaliśmy je terminowo. Takie informacje bank pobiera z BIK czyli Biura Informacji Kredytowej.

© 2021/ City Finance