Na co zwrócić uwagę przed wzięciem pierwszego kredytu

Czy stać mnie na kredyt?

Jeśli jesteśmy pewni, że kredyt jest nam potrzebny, przede wszystkim powinniśmy dokonać pewnych obliczeń, które dadzą nam odpowiedź na pytanie czy stać nas na kredyt.

Musimy policzyć swoje wszystkie wydatki w skali miesiąca, tzn. koszty utrzymania siebie bądź całej rodziny - jeśli już ją mamy - wszelkie zobowiązania takie jak opłaty za mieszkanie, abonamenty, inne kredyty lub pożyczki. Znając całkowite miesięczne wydatki, będziemy w stanie ocenić czy miesięczne dochody są wystarczająco wysokie na podjęcie jeszcze jednego zobowiązania. Niestety zadłużenie ponad miarę może mieć bardzo poważne konsekwencje.

Bank również dokona takiej analizy, czyli policzy naszą zdolność kredytową. Trzeba jednak pamiętać, że instytucje finansowe poza analizą ilościową, biorą pod uwagę również inne czynniki, takie jak wiek, wykształcenie, stan cywilny, rodzaj umowy na podstawie której otrzymujemy wynagrodzenie. Dodatkowo, bank sprawdzi czy wcześniej korzystaliśmy z kredytów, a jeśli tak, to czy spłacaliśmy je terminowo. Takie informacje bank pobiera z BIK czyli Biura Informacji Kredytowej – mówi w rozmowie z City Finance Małgorzata Bielińska, Dyrektor ds. Edukacji Grupy BIK.

Jaka jest moja historia kredytowa?

Jeśli nigdy wcześniej nie braliśmy kredytu, Biuro Informacji Kredytowej również poinformuje o tym bank. Pamiętajmy, że do BIK trafiają także informacje o kartach kredytowych, limitach w koncie, zakupach na raty czy poręczonych kredytach. Wielu osobom wydaje się, że w BIK nie ma informacji na ich temat, tymczasem korzystając z powyższych instrumentów finansowych, konsumenci tworzą swoją historię kredytową.

Dlatego, przed złożeniem wniosku kredytowego, warto pobrać raport z BIK i sprawdzić, jakie dane na nasz temat zostały przekazane do Biura. Można również skorzystać z analizatora Biura Informacji Kredytowej, który oszacuje nasze szanse na kredyt, uwzględniając historię kredytową.

Uważnie przeczytaj umowę kredytową

- Osobom, które nigdy wcześniej nie wnioskowały o kredyt warto wspomnieć o tym, że każdy bank ma własną politykę kredytową i może się okazać, że w różnych bankach możemy otrzymać różne decyzje kredytowe, wnioskując o taki sam kredyt. Co równie ważne, różne rodzaje kredytów to różne procedury, różny zakres dokumentów i różny czas oczekiwania na decyzję kredytową – przypomina Małgorzata Bielecka.

Nasza ekspertka zwraca również uwagę na to, że kiedy przejdziemy już przez decyzję o wzięciu kredytu, złożymy wniosek i otrzymamy pozytywną decyzję, pamiętajmy o sprawdzeniu RRSO (Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania) oraz o uważnym przeczytaniu umowy, która w przypadku kredytu zazwyczaj nie jest najprostsza.

Najlepiej zaufać ekspertom

Warto również się zastanowić, czy kredyt jest nam naprawdę potrzebny. Może jesteśmy w stanie przez jakiś czas oszczędzać i przesunąć w czasie realizację drobniejszych przedsięwzięć, które ostatecznie zrealizujemy z odłożonych pieniędzy, a nie z kredytu. Pewnie nie da się tego zastosować w odniesieniu do planów kupna własnego M, jednak przy pomysłach na mniejszą skalę można wziąć taki scenariusz pod rozwagę.

Przy tak złożonych sprawach jak kredyt mieszkaniowy, warto skorzystać z pomocy pośrednika kredytowego, takiego jak City Finance. Przedstawi on nam oferty różnych banków, załatwi za nas pewne formalności, a co najistotniejsze, posłuży swoją wiedzą ekspercką, która pomoże w zrozumieniu różnic w ofertach i przeprowadzi przez cały proces.

O czym trzeba pamiętać przy wzięciu pierwszego kredytu – podsumowanie

Zanim złożymy wniosek kredytowy warto więc odpowiedzieć sobie na kilka pytań:

  1. Czy stać mnie na kredyt?
  2. Jaka jest moja historia kredytowa?
  3. Może powinienem skorzystać z pomocy eksperta?
  4. Czy rzeczywiście potrzebuję kredytu?

- A kiedy już dołączymy do grona kredytobiorców, pamiętajmy, że udzielony kredyt to zobowiązanie, którego spłaty podjęliśmy się, podpisując umowę, która precyzuje wysokość rat i termin ich spłat. Od nas zależy, czy dzięki spłatom zbudujemy dobrą historię kredytową – podkreśla Małgorzata Bielecka z Biura Informacji Kredytowej.

© 2021/ City Finance