Co jest brane pod uwagę przy ocenie zdolności kredytowej

Analiza zdolności kredytowej dzieli na dwie podstawowe części - ilościową i jakościową. W tej pierwszej chodzi o policzenie obecnych przychodów i wydatków potencjalnego kredytobiorcy. Zanim się więc rozpędzimy z marzeniami o nowych inwestycjach, warto rozpisać przychody i wydatki w skali miesiąca, aby stwierdzić, czy zostają nam nadwyżki, które miałyby posłużyć do spłaty nowego kredytu.

Sprawdzeniu przy ocenie zdolności kredytowej podlegają:

  • uzyskiwane dochody z legalnego źródła (umowa o pracę, umowa zlecenie itp.)
  • miesięczne koszty utrzymania (czynsz, opłaty za media itd.)
  • obecne zadłużenie, np. spłacane obecnie kredyty, wysokość zadłużenia z kart kredytowych, dostępne limity, poręczone kredyty.

W drugiej części analizowane są tzw. dane jakościowe, czyli te, które mają istotny wpływ na skłonność przyszłego klienta do wywiązywania się z zaciągniętych zobowiązań.
Są to:

  • wiek, stan cywilny, liczba osób będących na jego utrzymaniu, status mieszkaniowy i majątkowy, wykształcenie, staż pracy, wykonywany zawód, zajmowane stanowisko
  • historia kredytowa, która pokazuje, czy dana osoba sumiennie spłacała wcześniej zaciągnięte zobowiązania finansowe.

W trakcie analizy zdolności kredytowej bank pobiera raport z Biuro Informacji Kredytowej, aby dowiedzieć się czy aktualnie posiadamy jakieś zobowiązania i jak spłacaliśmy nasze wcześniejsze kredyty lub pożyczki. Nawet te najdrobniejsze, kiedy to pokusiliśmy się o zakup telefonu czy mikrofalówki na raty… Warto wcześniej samemu zweryfikować swoją historię w BIK, aby sprawdzić, czy na pewno nie zapomnieliśmy o spłacie jakiejś raty, nieużywanej od dawna karty kredytowej, czy że dane widniejące w BIK zostały właściwie zaktualizowane.

© 2021/ City Finance